8 Eylül 2013 Pazar

İnsana değerli olduğunu hissettirmek!


Bu yazı ;eloğlunun  insana çevreye doğaya verdikleri değer üzerine..Belgeleriyle açıklayalım:Burası eşimin çalıştığı yer. Güneş enerji Şirketi ,yaklaşık 220 çalışanı var Geçen gün Aile mangalı düzenlediler.Ve tabiki de katıldık.Adamlar katılmamız için elinden geleni yaptı da diyebiliriz.Bizim aileye özel et ısmarlayacaklarını,hatta ayrı bir mangalımız olacağını söylediler.Aşçı da müslümanmış,adı da Ahmad;kendisi yanımıza gelip, atleri nasıl marine ettiğini, ilk önce bizimkilerin temiz ve sıfır yağda pişeceğini ve böylece hiçbirşeyle karışmayacağını, hangi mezeleri yiyeceğimizi kibarca anlattı..Etleri çekmedim,pek ilgi alanıma girmediği için:) Ama mezeler tek kelimeyle süperdi..


Çocuklara eğlenecek şeyler vardı.Evlerinden küçük bisikletler,arabalar,langırt, sokak tebeşiri getirmişler , gerçek atlar bile vardı,ortada salınıp kişnediler sadece gerçi:)Ama en çok da arta yerdeki süsü havuzuyla oynadılar.
Asıl konumuz bu şirket elektriğini kendi ürettiği için dışarıdan hiçbirşeye ihtiyaç duymuyor.Ve bunu düstur edindikleri için ortada hiç kablo yok.İkram edilen dondurmaların buzluğu da doğal olarak güneş enerjili..
Binanın içine girince kocaman geniş bir cam tavan var ,odalar da yuvarlak etrafına dizildiği için içeride akşama kadar hiç ışık ihtiyacı duyulmuyor.


Kışın odalarda kalorifer yakılmıyor,ısı tesisatı da yok,bina dışı farklı bir yalıtım sistemi ve de insan sıcaklığı ile ısınıyorlar.Odalarda da üç çeşit çöp var,Plastik,Bio ve kağıt çöp.

Bahçede duran bu uzun otlar,ilk olarak hiç hoşuma gitmedi ve bu otları da kesememişler mi diye söylendim,sonraöğrendim ki,  kısmi olarak bazi yelerde özellikle uzun bırakılan bu otlar, ekolojik denge içinmiş,kuşlar,kurtlar,böceklere daha rahat bir alan bırakmak içinmiş..Zınnnk!   İkram edilen kahvelere katılan sütler bile biyolojik ve ayrıca hiç plastik bir ürün yok.Tabaklar kağıt ve çatal kaşıklar metal..Bunları çekerken birkaç kişiye yakalandım tuhaf baktılar:)


Elim boş gitmedim tabi,bir kaç defa tadına baktıkları,şerbetli tatlılardan yaptım,birkaç kişi yanıma gelip,çok güzel olduğunu hatta fotografını çektiklerini söyledi.

Ve ben biz müslümanların  öğrenmemiz gereken şeyler olduğunu bir kez daha tecrübe ettim..

6 yorum:

melek inan dedi ki...

paylaşım için teşekkürler...

coskunsel dedi ki...

ne demek,seve seve:)

Adsız dedi ki...

Selcancım bizde sizinle geziye katılmış mangal sefasi yapmis kadar olduk.Allah senden razi olsun.Sena.

coskunsel dedi ki...

Amin ne güzel öyle olduysa..sevindim.Kalplerimiz bir

hayalotobusu meral dedi ki...

ahhh biz müslümanların 'insanlık' adına öğrenecek daha çok şeyi var sanırım..

coskunsel dedi ki...

Ne güzel dedin.önce insanlık.

Arsiv

FEEDJIT Live Traffic Feed

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...