2 Ekim 2015 Cuma

Bi üçüncü günüm daha olcaktı!?&$#:)

Aradan geçen birkaç hafta sonra üçüncü günü yazayım! Her yeri değil ama en önemlilerini gezmek babındaki tatilimizde bir diğer gideceğimiz nokta Derinkuyu yeraltı şehri olmalıydı çünkü en büyük ve en cok geçmişi olan şehir burası.

Bölgeye İlk yerleşen Hristiyanlar ( 3.yydan itibaren) kısaca araplardan öyle bir tırsmışlar ki, içeride müthiş bir hava sirkülasyonu olan , ara koridorları büyük değirmen taşlarıyla kapatılabilen, hatta suyumuza zehir katarlar belki diye suyun dışarıyla bağlantısını kesen bir şehir oluşturmuşlar yerin metrelerce derinliklerinde.Bugün bu şehrin 55 mt.derinliğindeki 8. katına kadar gezilebiliyor.
Yalnız kalp , panik atak , stres vb.si olanların girmemesiyle ilgili yazılan uyarı çok yerinde, içeride bazı yerler o kadar dar ki koridordan geçemeyen  tombiş turistler görülebiliyor.:)

Sırada son durağımız olan Ihlara Vadisi.
Görülmeye ve yorulmaya kesinlikle değer."Vadi " demek "enerjiyi iyi toplayın çünkü bol bol yürüyeceksiniz"demek.Hele vadiden aşağısını görür görmez o basamaklar çıkınca karşımıza " mmm şey kem küm ..dönsek mi acaba" gibi fikirlere kapıldık ( Resim1) Sonra çocuklar aşağı doğru süzülmeye başlayınca biz de arkalarından çaresiz indik! Ama iyiki de indik .Vadinin devasa yamaçları manzarasında (Resim2)  , Melendiz çayının harika fonu eşliğinde (Resim 3),  patika yollardan geçerek ( Resim 4) yaptığımız yürüyüş, gezimizin son ve muhteşem bir tadı oldu diyebilirim.U dönüşü yapılacak olan yerde Melendiz 'in üstünde yorgunluk çıkarmak için güzel bir tesis yapmışlar.Burada biraz soluklanıp geri döndük .380 basamağı o yorgunlukla geri çıkmak için şöyle bir bakıp yutkunduğumuz yerin resmi de Resim 5!!
( Biz saymadık ; daha doğrusu tam saymaya başladık ,  yardımsever insanlarımız arkadan kopya verdi hemen :) hevesimiz kaçtı sonra zaten;)

Nevşehir gerçekten gezilecek görülecek bir yer, biz 3 günde belki de %15lik bir kısmını gördüysek de yine de fazlasıyla tad aldık.Bu arada kendimi de tebrik ediyorum 3 günlük seriyi bir ayda yazabildiğim için..Eşime de sonsuzz teşekkürler, çocuklarıma da sevgiler ..Rabbime sonsuz hamd ü senalar:)

Hiç yorum yok:

Arsiv

FEEDJIT Live Traffic Feed

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...